İçeriğe geç

Tır Kantarları ve Elektronik Tartım Sistemleri

tır kantarı

Tır Kantarları ve Elektronik Tartım Sistemleri

 Uzun yol taşımacılığında yük ihlali trafikte tehlike oluşturan bir durumdur. Bunları önlemek adına taşımacılık işlerini güven içinde yapmak için hassas olan elektronik tır kantarı cihazları ile ağırlığın ölçülmesi gerekir. Bu kantarlar araçların yük miktarını ölçerek yasal yük limitlerini aşıp aşmadıklarını tespit etmek için kullanılır.

Tır kantarı ticaret yapanlar için büyük önem taşımaktadır. Ticaret sektörüne hız kazandıran bu teknoloji, zamandan ve iş gücünden tasarruf etmeyi mümkün hale getiriyor. Tırları boş ve dolu haliyle tartmaya yarayan bu sistem, taşınan malzemenin gerçek ağırlığını tespit etmekte kullanılır. Böylece pratik bir biçimde net verilere ulaşılabilme imkânı doğmaktadır.

Bu tır kantarları işletmelerin taşıma süreçlerine hız kazandırırken faaliyetleri bakımından da gelişmelerine yardımcı olur. İstenilen ağırlığa kadar net tartım yapma kabiliyetine sahip olan bu tır kantarları, işletmelerin maliyet oranlarını azaltmalarına da yardımcı oluyor.

Tırların kaldırabileceği en yüksek ağırlık değerini aşmaları, tır kantarı sayesinde engellenmektedir. Böylece uzun yol araçlarında direksiyon kontrolünü kaybetme, can ve mal kaybı gibi riskler en aza indirilmektedir. Yükün aşılması ülkemiz trafik kanunları gereği yasal cezalara sebep olmaktadır. Yük aşımını engellemenin en kolay yolu kantar sistemlerinin kullanılmasıdır.

Daha fazla bilgi: Tır Kantarı Çeşitleri

Kantar Çeşitleri Nelerdir?

  Taşıt (tır) kantarlarının zemin üstü tip kantarlar ve çukurlu tip kantarlar gibi kantar çeşitleri bulunmaktadır.  Yer açısından imkânı olan firmalar için zemin üstü tipteki kantarlar çok daha fazla uygundur. Modeline uygun olarak özellikle giriş ve çıkış rampaları düşünülerek kurulumu yapılmaktadır. Çukurlu tip kantarlar yer sıkıntısı olan tesislerde daha tercih edilmektedir. Beton zemine bir havuz açılarak, havuz içine kurulumu yapılmaktadır. Üzerinden yüklü araçların geçeceği için oldukça sağlam yapılarda üretilmektedirler. Bir diğer kantar çeşidi ise bant kantardır.

Bant Kantar Nedir? Neden Kullanılır?

Hareketli olan tartım sistemleri üzerinde taşınan malzemeler tasarlanan bant kantarları ile tartılır. Yapılan hareketli tartım işleminde sistem devamlı üstünden geçen malzemenin ağırlığını tartar. İşletmeler için üretim kontrolü sağlar ve sevkiyat kontrolü için en uygun tartım sistemidir. Bant kantarın konveyör tiplerinin ekonomik mekanik tadilatının kolay olması sayesinde kısa bir zaman diliminde kullanıma hazır hale gelmektedir.  Bant kantarları kullanım alanları açısından geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Bu sebeple birçok sektörde yoğunlukla tercih edilen tartım sistemlerini oluşturmaktadır. Madencilik sektörü başta olmak üzere gıda sektörü, yapı malzemeleri, çeşitli yapıdaki hammadde malzemeler için kullanılmaktadır. Malzemelerin banttan geçerken anlık miktarının ve toplam taşınan malzemenin ölçülmesi bakımından etkili bir tartım sistemidir. Ayrıca sevkiyatı yapılan ürünlerin ağırlık miktarının ölçülebilmesi bakımından da kullanımı oldukça yaygındır.

Avantajları Nelerdir?

Birden fazla malzemenin aynı anda tartılabilmesi sebebiyle işletmelere zaman tasarrufu da sağlamaktadır. Bant kantarının seçimi yapılırken ilk belirlenmesi gereken maksimum kapasitenin ne olduğudur. Bant hızının yüksek olması hata yapma olasılığının yükselttiğinden uygun hız seçilmelidir. İkinci belirlenmesi gereken ise bant taşıma şeklidir. Bant taşıma şekline göre 3 konveyör çeşidi bulunmaktadır. Düz rulo konveyör, iki rulolu konveyör ve üç rulolu konveyör çeşitleri bulunmaktadır. İşletmeye uygun bant şekli bunlara göre belirlenmelidir. Taşınan malzemenin özelliği de seçim aşamasında önemlidir. Malzemenin tanecikli olup olmaması ıslaklık ve sıcaklık durumları da önem arz etmektedir. Taşınacak malzemenin sıcaklık vb. durumları kantarın elektronik özelliklerini belirlemede yardımcı olur, örneğin aşırı sıcak malzemeler taşınacaksa kantar elektroniği ve kablo yapısı ısıya dayanıklı materyallerden seçilerek belirlenmektedir. Firmalar kullanımı oldukça kolaydır. işlevsel olan ve zaman tasarrufu sağlayan tartım çeşitleri için Bant Kantar sitesinden hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir