İçeriğe geç

Loadcell Nedir? Yük Hücresi Nedir?

  • 4 yorum

Loadcell nedir?” diğer adıyla “yük hücresi nedir?” soruları internette dolanıyor. Loadcell hakkında detaylı bilgi alabilmek için detaylı bir yazı hazırladık. Bu yazı sayesinde “loadcell kalibrasyonu”, “Loadcell çalışma prensibi”, “wheatstone nedir” hakkında detaylı bilgi almış olacaksınız.

Yük Hücresi Nedir ve Nelerden Yapılmıştır?

Loadcell nedir
Loadcell nedir? Yük Hücresi Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

Yük hücresi, bir nesnenin ağırlığını elektrik sinyaline dönüştüren bir cihazdır. Ağırlık uygulandığında bükülen metal veya karbon fiber çubuktan yapılmıştır. Bu yazımızda Loadcell nedir? bu konu hakkında bilgiye sahip olacaksınız.

Loadcell kullanım alanları geniştir. Loadcell yani Yük hücreleri birçok endüstride kullanılır, ancak en yaygın olarak imalat, depolama ve dağıtım merkezleri gibi endüstriyel uygulamalarda bulunurlar. Bir üretim sürecine giren hammaddelerin ağırlığını veya bir üretim hattından çıkan bileşenlerin ağırlığını ölçmek için kullanılabilirler. Ayrıca perakende mağazalarında raflardaki ve kasalardaki malların ağırlığını ölçmek için kullanılırlar.

Loadcell Çeşitleri Nelerdir?

S tipi Loadcell
Loadcell Çeşitleri Nelerdir?

Farklı uygulamalar için farklı tipte yük hücreleri vardır. Yaygın olarak kullanılanlar şunları içerir:

Tek noktalıyük hücreleri:bir yük hücresi, yukarıdan bir ağırlıkla yüklenen bir platformun altına yerleştirilmiştir.

Körüklü tip yük hücreleri: birkaç yük hücresi çelik bir yapının altına yerleştirilmiştir ve yukarıdan bir ağırlıkla yüklenir.

Baskı tipi yük hücreleri: birkaç yüksek kapasiteli yük hücresi, yukarıdan bir ağırlıkla yüklenen çelik bir yapının altına yerleştirilmiştir.

S tipi hücreleri: bir veya daha fazla yük hücresinden bir ağırlık askıya alınır.

Bir yük hücresi, uygulanan kuvvetlerin büyüklüğündeki ve/veya yönündeki değişiklikleri ölçmek için tasarlanmıştır.

Yük Hücreli Dijital Teraziler Nasıl Hassas Ölçümler Sağlar?

Loadcell çalışma prensibi
Loadcell Çalışma Prensibi, Endüstri’de Loadcell Nasıl Kullanılır ve Dahası!

Yük hücreli dijital terazi, doğru ölçümler sağlayan hassas bir cihazdır. Bir nesnenin ağırlığını kilogram, pound veya ons cinsinden hesaplayan bir tartı cihazıdır. Ölçek olarak da bilinir.

Yük hücreli dijital teraziler, daha hassas oldukları ve daha fazla tartım seçeneği sunduğu için analog terazilere göre daha doğrudur.

Yük hücreli bir analog terazi, nesnelerin ağırlığını kilogram, pound ve ons cinsinden ölçmek için onlarca yıldır kullanılmaktadır. Ancak, yük hücreli dijital terazilerin sunduğu kadar çok tartım seçeneği sunmaz ve o kadar hassas değildir.

Sanayide Yük Hücreleri Kullanmanın Faydaları

loadcell resmi
Bir yük hücresi örneği. Kaliteli bir Loadcell, hassas ölçüm yapar.

Load cell sensör nedir ?

Load cell sensörleri, belirli bir nesnenin ağırlığını ölçmek için kullanılan cihazlardır. Endüstride birçok kullanımları vardır ve işletmeler için birçok faydası vardır.

Load cell sensörlerini kullanmanın ilk faydası, doğru olmalarıdır. Yük hücreleri, ağırlığı %0.01’e varan bir doğruluk düzeyiyle ölçebilir. Bu doğruluk seviyesi çok yüksektir ve ölçülen ağırlığın doğru olmasını sağlar. Load cell sensörlerini hücrelerini kullanmanın ikinci faydası, çeşitli nesnelerde ölçümlerde doğru ve hassas nitelikli ölçümler vermesidir. Burada dikkat edilmesi gereken “Kaliteli bir” load cell sensörü almaktadır.

Yük hücreleri, ağırlığı %0.01’e varan bir doğruluk düzeyiyle ölçebilir. Bu doğruluk seviyesi çok yüksektir ve ölçülen ağırlığın doğru olmasını sağlar. Yük hücrelerini kullanmanın ikinci faydası, çeşitli nesnelerde kullanılabilmeleridir. Bazıları boru veya kablo gibi uzun nesnelerde kullanılabilen, bazıları ise yalnızca yol veya döşeme malzemesi gibi düz yüzeylerde kullanılabilen farklı yük hücreleri türleri vardır.

Yük hücreleri kullanmanın üçüncü yararı, uygun maliyetli olmalarıdır. Yük hücreleri pahalı değildir ve bu, işletmelerin onları satın almak için çok fazla para harcamayacakları anlamına gelir.

Loadcell, bir çivi üzerindeki çekiç gibi bir yükün uyguladığı kuvveti veya bir bardak su gibi bir nesnenin bir nesneye uyguladığı basıncı ölçmek için kullanılabilir.

%100 Yerli Loadcell

Bir Yük Hücresi Nasıl Kalibre Edilir?

Yük Hücresi nedir
Bir Loadcell Yük Hücresi Nasıl Kalibre edilir? Yük Hücresinde Kalibrasyon Nasıl Yapılır

Yük hücreleri, bir nesnenin ağırlığını ölçen sensörlerdir. Genellikle bir ürünün ağırlığını ölçmek için üretim hattı gibi endüstriyel uygulamalarda kullanılırlar.

Yük hücreleri, doğru olduklarından ve doğru okumalar verdiğinden emin olmak için kalibre edilebilir. Bu, yük hücresinin hassasiyetini, ağırlığı bilinen bir nesnenin ağırlığına eşit olacak şekilde ayarlayarak yapılır.

Yük hücresi kalibrasyon tablosu, bir yük hücresinin kalibrasyona ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Bu numaralardan birine denk geliyorsa kalibrasyona ihtiyacı vardır. Loadcell kalibrasyonu konusunda uzmandan yardım almanızı öneririz.

Yük hücresi kalibrasyon tablosu, yük hücrelerinin ölçebileceği ağırlığın görsel bir temsilidir. 0,02 lb ile 15,000 lb arasında değişir ve sensörün kalibrasyona ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Bu numaralardan birine denk gelirse, tekrar kullanıma alınmadan önce kalibre edilmeli ve yeniden kalibre edilmelidir.

Yük hücreleri, bağlı oldukları bir nesnenin yükünü veya ağırlığını ölçen cihazlardır. Bu ağırlığı, daha sonra çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek bir analog voltaj çıkışına dönüştürürler. Loadcell’ler, farklı doğruluk, hassasiyet ve sağlamlık seviyelerinde çeşitli konfigürasyonlarda üretilir ve monte edilir.

Modern Şantiyede Karşılaşacağınız Farklı Yük Hücreleri Çeşitleri Nelerdir?

Yük hücreleri, bir yüzeye uygulanan yükü ölçen cihazlardır. En basit yük hücresi, bir nesnenin ağırlığı uygulandığında sapan ve ağırlık kaldırıldığında geri yaylanan bir yaydır. Yük hücreleri üç tipte sınıflandırılabilir:

Piezoelektrik yük hücresi olarak da bilinen gerinim ölçer yük hücresi, mekanik gerilimi veya gerilimi bir elektrik sinyaline dönüştüren bir tür değişken dirençli elektrik devresidir. Her iki tarafında iki metal elektrot bulunan ince bir seramik malzeme şeridinden oluşur. Seramik malzemeye basınç uygulandığında malzemede bükülmelere ve devrede direnç değişikliklerine neden olur.

Bir hidrolik ağırlık hücresi, kuvveti ölçmek için sıvı basıncını kullanır. Sıvı dolu bir tüp, zemin seviyesinin üzerinde sabit bir noktadan sarkar ve ağırlıkları vardır.

Bazı sensörlerin kalibrasyona ihtiyacı vardır. Bu, özellikle çok çeşitli ürünlerde kullanılan yük hücreleri için geçerlidir.

Bir Vinç veya Endüstriyel Ekipmanda Yük Hücresi Kullanmanın Faydaları

loadcell sensörü
Loadcell Sensörü

Bu yazıda, bir vinçte yük hücresi kullanmanın faydalarını tartışacağım.

Yük hücresi, ağırlığı ölçen bir cihazdır. Bir nesnenin ağırlığını tartının altından asarak ve ne kadar uzandığını ölçerek ölçmek için kullanılabilir.

Bir vinçte yük hücresi kullanmanın faydaları şunlardır:

– Doğruluk – Maliyet tasarrufu – Ölçüm çok yönlülüğü – Dayanıklılık

Yük hücreleri kullanmanın faydaları nelerdir?

Hassas ve Net Sonuçlar Aldığınızdan Emin Olun

Yük hücreleri, üzerlerinde ne kadar ağırlık olduğunu ölçen analog sensörlerdir. Pirinç torbalarının tartılmasından bir insanın ağırlığının ölçülmesine kadar çeşitli şekillerde kullanılabilirler.

Yük hücreleri uygun maliyetli ve doğrudur, bu da onları endüstriyel kullanım için iyi bir seçenek haline getirir. Yük hücrelerinin kalibre edilmesi de kolaydır ve çok az bakım gerektirir, bu da onları kullanan şirket için zaman ve para tasarrufu sağlar.

Endüstriyel Uygulamanıza Yük Hücresi Nasıl Kurulur?

Loadcell nedir?
Loadcell Çalışma Prensibi

Bu makale, endüstriyel uygulamanıza bir yük hücresinin nasıl kurulacağı sürecinde size rehberlik edecektir. Loadcell nedir? Loadcell çalışma prensibi hakkında detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Yük hücresi, kendisine uygulanan ağırlığı ölçen bir cihazdır. Paletlerin, kamyonların ve konteynerlerin ağırlığını ölçmek gibi çeşitli amaçlar ve uygulamalar için birçok endüstride kullanılırlar. Bugün piyasada birçok farklı tipte yük hücresi mevcuttur ve bunlar boyut, doğruluk, hassasiyet ve fiyat bakımından farklılık gösterir.

Yük hücrenizi kurmaya başlamadan önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır:

1) Yük hücrenizi nereye yerleştirmek istediğinizi belirleyin

2) Bunun için yeterli alan olduğundan emin olun

3) Yakınlarda, doğru yerleştirmeyi engelleyebilecek boru veya kiriş gibi engeller olup olmadığını kontrol edin.

Tekrar etmek gerekirse: Loadcell kullanmanın avantajları

Yük Hücresinin Çalışma Prensibi
Ağırlık Ölçümü için hassas sonuçlar

Ağırlık ölçümü için yük hücreleri kullanılır. Ayrıca inşaat, mühendislik ve madencilik gibi birçok endüstride kullanılmaktadırlar. Yük hücreleri genellikle metal veya plastikten yapılır.

Avantajlar:

– Yük hücreleri, farklı ağırlık türlerini ölçmek için yapılandırılabilir

– Doğru ölçümler sağlarlar

– Kolay kalibre edilebilirler

– Diğer tartım cihazlarına göre daha düşük maliyetlidirler.

Endüstriyel yük hücreleri, endüstriyel ürünlerin ağırlığını ölçmek için kullanılır. Kendisine uygulanan kuvvet miktarını ölçebilen bir sensör olan gerinim ölçerden oluşurlar.

Loadcell Birden Fazla Sektörde Kullanılıyor!

Tuna Loadcell
Loadcell

Endüstriyel yük hücreleri, bir nesnenin ağırlığını veya kuvvetini ölçen cihazlardır. Endüstriyel üretim de dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılırlar; kazanlarda ve fırınlarda olduğu gibi proses kontrolü; ve bina otomasyonu. Endüstriyel yük hücreleri, mühendislerin izlenen ekipmanın tasarımı veya çalışması hakkında kararlar almasına yardımcı olmak için ağırlık veya kuvvet bilgilerini kullanır.

Yük Hücresi Satan Firmalar

Loadcell Üretiminde Tuna Tartı ve Elektronik

Yük hücreleri birçok farklı amaç için kullanılabilmekle birlikte daha çok endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır. “Yük hücreleri” veya “yük göstergeleri” olarak da bilinirler ve arabalardan, kamyonlardan, trenlerden ve gemilerden binalara, fabrikalara ve depolara kadar her yerde bulunabilirler.

Tuna Tartı ve Elektronik Sistemler A.Ş

2006 yılında başlayan deneyim ve birikimleri kurumsal alana taşımak amacıyla ölçüm, tartım sistemleri, Loadcell ve İndikatör Sistemleri üretimi, taşıt kantarları, baskül sistemleri, dolum sistemleri, torbalama makinaları, sistem-projeleri altında kurumsal kimliğine kavuşmuştur. 2021 yılından itibaren Tuna Tartı ve Elektronik Sistemler A.Ş olarak yolumuza devam etmekteyiz. Tuna Tartı ve Elektronik Sistemler A.Ş birikim ve deneyimiyle daha kaliteli ve yaratıcı çözümler sunma konusunda gerekli teknik bilgi ve tecrübeye sahiptir. Öncelikli hedefimiz sektöründe, ülkenin önde gelen şirketlerinden biri olarak kalmaktır.  Tuna Elektronik Sistemler kalite ve güvenin simgesidir. Sizlere sunduğumuz hizmetler ile yatırım kalitenizi en yüksek ve maliyetlerinizi en düşük seviyede tutarak; emek, zaman ve sermaye tasarrufunuzu sağlıyoruz.

Tuna Tartı ve Elektronik Sistemler A.Ş


Loadcell neyi ölçer?

Yük hücreleri, gerinim ölçer tabanlı dönüştürücülerdir. Öte yandan, ağırlık ölçerler, bir sistemin veya tek bir yapının statik ve/veya dinamik gücünü analiz etmek için kullanılan farklı tiplerdir.

Loadcell bağlantısı nasıl yapılır?

İki loadcell’i birbirine bağlamak için her iki loadcell’in şeklinin aynı olduğundan emin olmanız gerekir. Loadcell bağlantınız mükemmel durumda değilse, kısa devre olur ve bu da verim kaybına neden olur.

Loadcell indikatör nedir?

Yük hücresi, yük hücresi tarafından taşınan yükü belirleyebilen küçük bir cihazdır. Yük hücreleri, 100.000 Ton ağırlığa kadar olan yükleri ölçmek için kullanılabilir. Loadcell’ler, imalat veya inşaat sırasında bir tertibat üzerindeki kuvveti veya basıncı ölçerken yaygın olarak kullanılır.

Basınç sensörleri nedir?

Basınç sensörleri, çok çeşitli endüstriyel, tıbbi ve ev aletlerinde kullanılan gerçek zamanlı izleme cihazlarıdır. Bu basınç sensörleri, bir sistem üzerinde basınç veya kuvvet kullanımını gerektiren herhangi bir uygulama için gereklidir.

S tipi load cell nedir?

S tipi yük hücresi, bir kullanıcının şaft üzerindeki yükün konumunu ölçmesi için ucuz ve güvenilir bir yoldur. Otomobil, ev aletleri ve diğer mekanik sistemler gibi birçok uygulamada kullanılmaktadır.

Lama tipi loadcell nedir?

Yük hücresi, yükün bir kısmından diğerine enerji aktaran bir cihazdır. Lama, uzun bir elektrik kablosuna sahip bir yük hücresi türüdür. Enerjiyi yükün bir kısmından diğerine uzun kordondan geçirerek aktarır.

“Loadcell Nedir? Yük Hücresi Nedir?” hakkında 4 yorum

  1. Yük hücresi, kendisine uygulanan kuvveti ölçen bir sensördür. Kuvveti elektrik sinyaline dönüştüren bir dönüştürücüdür.

  2. Bende ilave bir bilgi vereyim, yük hücresi, elektrik motorlarının, jeneratörlerin ve diğer cihazların kontrolünde kullanılan bir cihazdır. Bir motorun fiziksel kısmıdır ve elektrikle veya mekanik olarak çalıştırılabilir. Yük hücreleri, belirli bir yükte bir tip diğerinden daha iyi performans gösteren, basınca duyarlı veya kapasitansa duyarlıdır………

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir